Friedrich August Weg

A Friedrich August Weg egy magashegyi körút, mely a Palatschnak nevezett hegyet (2351m) futja körbe miközben mindvégig 2000 és 2250 m szint között hullámzik. Az útnak két markánsan különböző oldala van. Az északi vonulat egy lágy, erdőkön-mezőkön át vezető természeti ösvény, míg a déli jellege kifejezetten nyers, alpesi, a Dolomiten-Höhenweg egy szakasza. Sziklarögökkel gazdagon felszórva kígyózik szinte végeláthatatlanul, fokozatosan emelkedve a Giogi di Fassa hágóig. Itt, a Plattkofel tövében található a Plattkofelhütte, amit célba veszünk. A hágóról az út a Fassa völgybe (Val di Fassa) vezet, de mi arra most nem megyünk.

DSCF1587

FriedrichAugustWeg-2D FriedrichAugustWeg-3D-M3

FriedrichAugustWegProfile

blue A megtett út a Florian lift hegyi állomásából a Friedrich August Wegen, a Mahlknecht hágón át a Plattkofelhüttet érintve és vissza a Florian lifthez; 12.4 km, 520 m szintemelkedés bruttó 5:20 óra alatt (nettó 3:40 óra)

DSCF1597

Túránk kiindulópontja Compatsch, ahonnan a 9:00 órakor induló 11-es számú ingajáratú busszal Saltriába vitetjük magunkat. Innen indul a négyüléses Florian lift, mely mintegy 300 méter szinttel magasabbra repít. Tulajdonképpeni túránkat tehát a hegyi állomásból, a Zallinger-ház felé ereszkedve kezdjük. Később egy nevenincs patak hídján áthaladva lassú emelkedés következik. Csermelyek áztatta lápon át, sok-sok telet látott pallókon vezet az út. Néhány deszka már korhadóban, elkel tehát az óvatosság.

DSCF1606

DSCF1612
Zallingernél elhaladva, Zallinger kápolna

DSCF1618
Virágzó mezők minden mennyiségben. A háttérben természetesen a Plattkofel

DSCF1625

DSCF1630

DSCF1636
A kép közepén az úgynevezett Rosszähne a Rosszahnscharteval (hágó), lejjebb közelítésben

DSCF1640

DSCF1642
A kép közepén  a Florian lift hegyi állomása, lent közelítve

DSCF1643

DSCF1657
A háttérben a Plattkofel, ahová majd a végén csak-csak visszajutunk…

DSCF1660

Később zöldellő-virágzó mezőkön, széles döngölt utakon kanyarog a Dolomites Wald Heritage Geo Trail elnevezésű útszakasz, mely a Mahlknechtjoch hágón lendül át a hegy túlsó, déli oldalára. Ott, a térkép szerint, a Molignon 3000 méterig nyúló kopár sziklavilága köszönt, mely a Rosengarten csoport része. A magasban vezető utunkról belátni a Fassa völgyébe. Szemben, kelet felé haladva pedig a Sella csoport (pl. Piz Boé, 3152m) óriásai nyúlnak a magasba, de jobbkéz felől még a Marmolatát is felismerni véljük.

DSCF1687
Ezek a zord falak a Molignon sziklái

DSCF1699
Odalenn a Fassatal és a kép jobb felsö sarkában a Marmolata kandikál

DSCF1701
Óriások köszöntgetnek ott szemben, a legnagyobb a Piz Boé 3152 m (a Dolomitokban a legkönnyebb háromezresnek számít, egy majdani cél?), tőle jobbra a Sas de Pordoi 2950 m

DSCF1710
Visszapillantásban a Molignon és völgye

DSCF1717
Érkezünk végre a Plattkofelhüttehez a Plattkofel tövében

DSCF1719

DSCF1729
Odalenn Zallinger és reggeli utunk fonala, feljebb a lift hegyi  állomása és a távolban a Puflatsch

DSCF1741

DSCF1746
Egy mormota vonja éles hangú vijjogásával magára a figyelmet

DSCF1750

DSCF1779

Jócskán elcsigázva, indulástól számítva cirka 3:20 óra elteltével, érkezünk végre a Plattkofelhüttebe, ahol pihenhetünk egy sort. Ezután még egy jó órás vadmeredek ereszkedés következik vissza a Florian lift hegyi állomásába. Ezzel a túrával sikeresen teljesítettük és kipipálhatjuk egyik legfőbb kitűzött célunkat.

DSCF1782

A túrakalauz kék színnel jelöli, azaz könnyű túrának számít, ám érzéseim, benyomásaim szerint ez a kék sötétebb árnyalatú, mint a hasonszőrű túrák, mondjuk akár a Bécsi-Alpok vidékén. Okai talán a szerényebb magaslatokon nevelkedettek számára meglepő mélységeknek és perspektíváknak köszönhetőek.

Hiking-Climbing, Hobbies Kategória | , , Címkézve | Hozzászólás

Irány Spitzbühl

Egészen lentről, St.Valentin/InfoPoint szintjéről indulunk fel az Almra. Ez számunkra egy teljesen új útvonal. A Spitzbühlhütteben már ugyan jártunk, de akkor jóval feljebbről kezdtük a túrát.

DSCF1434

Spitzbühlhütte-2D Spitzbühlhütte-3D-M3

SpitzbühlhütteProfile

blue A megtett táv St.Valentin/InfoPoint szintjéről a fenti nyomvonalon, Gstasch vendégházat érintve a Spitzbühlhüttehez majd Compatschon át visszaereszkedve: 14.0 km, 730 m szintemelkedés bruttó 6:00 óra alatt (nettó 4:10 óra)

heuschlittenbremsen

Az erdei ösvény érdekessége, hogy jó százéves lapos kövekkel van kiegyengetve, amin réges-régen az Almon kaszált és tárolt szénát (vagy fát, rőzsét) szánkázták le télen. A szánokat egy izmos férfiember irányította és fékezte a havas és jeges utakon. A fékezés lábbal, erre a célra megvasalt bakancsokban, sarokkal történt, ám nehéz rakományok esetén, két fékező husánggal (ún. Tatzen) is el voltak látva ezek a teherszánok (fenti képen). A fékek kövezetbe vésett mély nyomait mai napig jól látni, hívta fel a figyelmünket a házinénink. Ha nem tudnánk, úgy tűnhetne, mintha kocsikerék húzta bemélyedésekről lenne szó (lenti képen jól látható).

DSCF1422

DSCF1428

DSCF1438

DSCF1441

DSCF1446

DSCF1457
Izgalommal tölt el szembesülni, nagyszabású tervezetem tárgyával, a későbbiekben feljutni a Schlern tetejére. Lenti képen kinagyítva, még a kereszt is kivehető.

DSCF1462

DSCF1458
Pillantás az Alpok még fehérlő fő gerince felé

DSCF1475
A távolban a Geiselgruppe, előterében a zöldellő  Mt.Seuc/Piz Ridl (2108m)

DSCF1487
A Spitzbühl kunyhónál, háttérben a hegyes Santnerspitze

DSCF1493

DSCF1502
A Santnerspitze a Schlern szélén

DSCF1509

DSCF1512

DSCF1524
Pompázatos, illatos virágzó rétek amerre szem ellát.

DSCF1540

DSCF1544

DSCF1550

DSCF1563

DSCF1568

DSCF1578

DSCF1583

Hiking-Climbing, Hobbies Kategória | , , Címkézve | Hozzászólás

Seiser Alm II.

Tavaly tettem egy szerény próbálkozást röviden vázolni a Seiser Alm lényegi mivoltát, amire most is hivatkoznék. Nos, a dolog akkor úgy sült el, hogy egészen beleszerettünk ebbe a tájba és mivel még rengeteg elvarratlan szál maradt, úgy döntöttünk, hogy az idén folytatjuk majd a vidék csodáinak a felfedezését. Uff! Első nekifutásnak, 8 órás utazás után, úgy döntünk, hogy halaszthatatlanul meg kell mozgatni elgémberedett végtagjainkat és máris indulunk a közeli Marinzenalmra. Természetesen gyalog, tudniillik van itt egy vadonatúj kabinos felvonó is, amivel Kastelruthból lehet feljönni. Üdvözöljük egy éve nem látott hegyvonulatainkat és mivel az időjárás remekel, máris szövögetjük további céljaink terveit.

Marinzenalm-3D-M3
Az így elsőre megtett szerény táv mindössze 3.5 km és 200 m szintemelkedés

DSC03695

DSC03696
Íme a Schlern, aminek a tetejére idén, okvetlenül fel szeretnék jutni (Petz 2568m)

DSC03699
Egy pillantás a tulajdonképpeni felföld, a Seiser Alm irányában

DSC03705

DSC03713

DSC03715

DSC03729

DSC03741

Hiking-Climbing, Hobbies Kategória | , Címkézve | Hozzászólás

A bergsteigen

A népszerű bergsteigen.com Portál (sziklamászás, ferraták) szolgáltatásai, nem tudom mikortól, de hirtelenjében fizetősök lettek. Valamit meg akartam pislantani (egy csúcsra vezető útvonal falrajzát) és nem mutatta meg. Csak homályosan, elmosódva. Mi a szösz? Azt hittem rosszul látok, mert több mint egy évtizede, folyamatosan hasznos forrás volt számomra.

BergsteigenCom

Aztán kiderült, hogy adós fizess, alapon ingyen már csak a lényegtelen leírás hozzáférhető, a lényegi momentumokhoz előfizetős fiókot kell létrehozni. A mai áldatlan trend ide is beférkőzött. Akárhová nézel, először egy ideig megy a beetetés, és amikor rászoktál, akkor jön a vámszedés. Akkor már érdemesebb megvenni az atlaszokat (lásd lenti képek, kattint).

BergsteigenCom Klettersteigführer

Szerencsére nekem van itt a polcomon néhány kötet, csak éppen úgy gondoltam, online gyorsabb lesz. De nem! A Schall-Verlag atlaszai elsőrendűek. Alternatíva az Alpinverlag Klettersteigführer sorozata. Szóval nem tudom mi értelme lehet egy havi előfizetésnek, amikor egy-egy átlagos túrázó évente egyszer vagy kétszer néz be ide…(?). Úgy látszik a reklámokkal nem kerestek eleget. Számomra mindenképpen egy szakítás. Viszlát bergsteigen.com, soha többet!

Books, Hiking-Climbing Kategória | Hozzászólás

Az egyik legmegterhelőbb sportág?

Bár Christopher McDougall szerint „Futni születtünk” (Born to run), mégsem mindegy, hogy ki, hogyan, miként és mely életkorban kezdi el, hogyan folytatja és gyakorolja. Az egyik általunk jól ismert ortopédorvos, nyugdíjazása előtti éveiben egyre gyakrabban hangoztatta, hogy „Sport ist mord”, azaz szabad fordításban, „a sport felér egy öngyilkossággal”.

Nyilván nem szó szerint kell érteni a mondókáját, ami több mint 40 év sport-ortopédiai tapasztalatait volt hivatott frappánsan összefoglalni. Tudniillik zsinórban és gyakran jöttek hozzá, főleg futók. Először azok, akik a tavaszi maratonon kívántak rajthoz állni, majd később azok, akik már túlestek rajta. Az előbbiek azért, hogy egyáltalán elindulhassanak, az utóbbiak meg a versenyen begyűjtött sérüléseik miatt.

Az egyik szomszédom is a betege lehetett, mert minden évben eljátszotta ugyanazt a nótát. Eszerint, mire elérkezett a verseny napja, már bele volt rokkanva a sok tréningbe. Panaszolta, fáj a térde, a bokája meg mindene. Kellett hát valami, ami legalább annyira enyhíti a fájdalmait, hogy rajthoz állhasson. Mert az szóba sem jöhetett, hogy akár egyetlen évadot is kihagyjon.

Nos, miért is hozom mindezt szóba? Mert én is sokat nyargalásztam valamikor. Legjobb félmaratoni eredményem 2010-ben 1:51:19 (5:20 perc/km) illetve 10 kilométeres futóversenyen 00:49:23 (4:56 perc/km). Ám még mielőtt eljött volna az a bizonyos fázis, hogy már csak injekcióval megy, abbahagytam. Nem azonnal, fokozatosan. Itt a blogomon leírtam kétségbeesett kísérleteim, próbálkozásaim (lásd „running” címszó alatt).

Tavaly aztán, jó 10 év elteltével újra nyúlcipőbe bújtam. Puszta kíváncsiságból, hogy vajon milyen érzést nyújt. És persze csak rövidebb távokat bevállalva. Cirka 6 hónapig tartó próbálkozásom (2025 október – 2026 március) idején sikerült feltornászni magam RI (running index, ami a VO2max értékével korrelál) 35-ről 41-re (lenti ábra).

RunningIndexPolar2

Sajnos aztán újfent, ugyanarra sorsa jutottam, mint annak előtte. Ma ismét futottam háromnegyed órát (ha már tavaly megvettem azt a szép új futócipőt), de bizony érzem a futás, ízületekre ható, különösen nagy terhelését. Ha ez így megy, akkor igen, rá kell bólintanom, valóban „Sport ist mord”. Maradnék a kerékpár-montinál meg a hegyi túrázásnál. Pedig a mai RI elég jó formát mutat (lenti ábra).RunningIndexPolar42

Running, Sport Kategória | 2 hozzászólás

Mit takar a varázsital fogalma?

Túrabeszámolóimban itt-ott hivatkozom bizonyos erőt, frissességet adó csodálatos hatású varázsitalra. Nos, fellebbenteném a fátylat a dolog misztikus mibenlétéröl, tudniillik nemcsak a komlóból és malátából készült gyógynövény ital (népszerű nevén a sör) számít ilyen lendületet adó itókának. Nehezebb túrákra, főleg nyáron illetve kánikulai körülmények idején készítek magamnak egy jól behűtött, proteinben gazdag alternatív varázsitalt. Reggel kiveszem a hűtőből és egy spéci neoprén hőszigetelő batyuban (vagy valami ehhez hasonlóban) kerül a hátizsákomba. Még nagy forróság esetén is, akár 3-4 órán át is hűvös, kellemesen fogyasztható hőmérsékleten marad. Itt a receptem.

Glasfabrik

Végy egy félliteres flaskót, például egy olyat mint ezen a képen itt balra. Hasznos, ha van benne egy ilyen kis drótból szőtt trancsírozó golyócska.

MandelDrinkJa Fél liter mandula- vagy mogyorótej vagy valami ezekhez hasonló (akár tehéntej is alkalmas lehet) adja az ital alapját. Belátás szerint csipetnyi só jön bele, vagy egy picivel több, főleg ha nagymértékű verejtékezés van kilátásban. Olyankor lehet több sót is beleszórni.
BioChiaSamen Két evőkanál chiamagot adok a tejhez. Ez különösen akkor jön jól, ha már éppenséggel, túra közben, a gyomor is követelni kezdi a magáét.
VeganProtein

Végül egy vagy inkább két evőkanál vaníliás (vagy csokis, mogyorós, etc.) ízesítésű proteinpor jön az italba. Jól összekutyulom és beteszem a hűtőszekrénybe.

Food and drink, Hobbies Kategória | Hozzászólás

Újra magashegyi levegőn, avagy a Gretchensteig-variáns

Végre, úgy tűnik, odafenn, a magasabb hegyeken is megszűntek a fagyok, a hómaradványok pedig semmivé foszlottak. Legalábbis ami a turistaösvényeket illeti, mert afféle kiterjedt hólyukak azért még akadnak. El is kellenek, hogy táplálhassák még egy darabig, mondjuk úgy a nyár közepéig, a magaslatokon fakadó csermelyeket, patakokat.

DSCF1266 olvasásának folytatása

Hiking-Climbing, Hobbies Kategória | , , Címkézve | 2 hozzászólás

Pünkösdi kerülő a Hohe Wandon

Ma, az első igazán forró nyári napot egyszerűen csak odakünn szeretnénk eltölteni. A Hohe Wand hűvös erdőségei maguktól kínálkoznak. Nos, nézzek ki, tervezzek meg egy nagyobbacska kerülőt. Lehetőleg legyen benne olyan nyom is, amit Angika sem ismer még. A Waldeggerhausig majd pedig az évek óta ismeretlen okokból magányosan ásítozó Kleine Kanzelhez címzett vendégházig még jól ismert a terep. Szép Schnneeberg-kilátás megcsodálása után a szintén oszlásra ítéltetett Hochkogelhaus felé vesszük az irányt. Elhaladunk a szomszédos, még működő Luf Gasthof mellett, majd a Postl vendégfogadó jön a sorban és innen vissza a kiindulópontba. Az útvonal teljességgel beváltja és igazolja elvárásainkat és elképzeléseinket.

DSC05493 olvasásának folytatása

Hiking-Climbing, Hobbies Kategória | Hozzászólás

Kieneck via Araburg

A Kieneckre tulajdonképpen túl nagy megerőltetés nélkül fel lehet jutni. Akár gyengéden is, pl. a Ramsentalból. Ám minek spórolni magunkat, ha virgonc fiatalság kísér és ugyanez megmegy bekeményítve is. Mondjuk éppen Araburg vára alól, ahol a tábla 3:15 órával riogat egy irányban. Na, annyira csak-csak nem lesz szükségünk.

DSCF1105 olvasásának folytatása

Uncategorized Kategória | Hozzászólás

Újra Unter(s)berg „s” nélkül

Végre újra itthoni terep. Mindjárt feltűnik, az a friss, ropogós de mégis gyengéd zöld, ami most, az esőzések után hatalmas erővel fakad mindenhonnan. Egy édeskés, de jól ismert aroma üti meg az orrom. Először nem tudom, hogy vajon honnan, miből származik, fáról, bokorról vagy a fűből?

IMG_20260519_103755

olvasásának folytatása

Hiking-Climbing, Hobbies Kategória | Hozzászólás

Gaisberg 1287m

A felhők járásának tudói mára eső mentes, túrára alkalmas, száraz, de borús időt ígérnek. Nosza tegyük tiszteletünket a Salzburgra jó rálátást biztosító Gaisbergen, ami mind szintemelkedésben mind pedig távban hasonlatos követelményeket támaszt mint a Gutensteini Alpok Unterbergje (nem összetévesztendő a Salzburg melletti Untersberggel). Na persze a rálátás majd attól függ, hogy milyen magasan szállnak a fellegek.

DSC05336
Az Untersberg ma komor leplek fogságában

olvasásának folytatása

Hiking-Climbing, Hobbies Kategória | , , Címkézve | Hozzászólás

Salzburg III.

A mai borús esős napon a Hangar-7 és a Stiegl sörgyár vannak porondon. A későbbiekben, az időjárás függvényében, a délutáni záróakkordba majd talán még belefér egy kiadós séta is a Salzach partján. Természetesen az előzőekben már említett Habakuk cukrászdát sem hagyjuk ki.

IMG_20260514_104456 olvasásának folytatása

Travel Kategória | Hozzászólás