Hetek óta tart az inverzió néven ismert időjárási jelenség, melynek nyomán lenn a völgyben és az alföldön egyre csak gyűlnek az ipari társadalom bűzös bomlásának mérgező végtermékei, miközben fenn a hegyekben ragyogó a napsütés és tüdőt, testet, pszichét gyógyító a friss levegő. Olyan ez, mintha a troposzféra szellemei megelégelték volna az ember ügyködését, és többé már nem kívánnák befogadni a civilizáció mocskát. Ilyenkor a legjobb, ha megkövetjük a magasságok urait, és elzarándokolunk valamely szentélyükbe. Nos, ma felkaptattam a Rax hegyvonulat legmagasabb pontjára a Heukuppera. Lenn a völgyben még szürke zúzmarás táj próbált téli díszletekkel kérkedni (kép), de úgy 900 méter körül áttörve a felhőhatárt, egy teljesen új világ fogadott.
![]() |
![]() |
A táv (Moassa, Altenbergsteig, Heukuppe, Martinsteig, Reißtalerhütte, Moassa) cirka 11 km, 870m szintemelkedés, bruttó 5:15 óra. Ábra szerinti gpx-nyomvonalam kérésre hozáférhető. |
Az út a furcsa hangzású Moassa fogadó parkolójából indul és az Altenbergsteiget követi egészen a Rax legnyugatibb pontjáig, hogy egy éles jobbraáttal kelet felé fordulva vigyen fel a dombvidékre emlékeztető füves, lankás platóra. 8:30-kor indulok és nyugodt tempóban haladva, fényképezgetve, meg-megállva gyönyörködni a tájban, a hivatalos 3 óra helyett már 11:00 előtt felérek a Heukuppera. Utam magányos, mert a napsütés és a ragyogó időjárás ellenére, amerre haladok, még a madár sem jár. A csúcson egy meglett korú vándor pihen a négyszögletes kőépítmény szélárnyékos oldalán. Letelepszem mellé elemózsiázni, és eközben mintha kinyílnának a hegyek kapui, szinte percenként érkeznek újabb túrázók a célba. Mire felkecmergek, már egy tucatnyian bóklásznak mindenfele.
![]() A jellegzetes sziklaoszlop az Altenbergsteigen |
![]() A csúcs felé lankákon |
A leereszkedés kellemes sétának ígérkezik, de csak a most novemberben szabadság miatt bezárt Karl-Ludwig Haus szintjéig. Innen a Martinsteigen át meredekebbre fordulnak a dolgok (lásd pirossal jelölve a GPS nyomvonalon). Egy kis odafigyelés szükséges meglelni a helyes ösvényt, melynek tőszomszédságában kezdődik egy hasonló, csak az éppenséggel máshová vezet (Waxriegelhaushoz).
A Martinsteigen araszolgatva kezdem bánni, hogy nem fordított irányban terveztem meg a túrát. Tudniillik a kalauzom javasolta így. A “piros” kategória oka éppen ez a szakasz. A Martinsteig felfelé nem igazán rázós első fokozatú mászás, de lefelé nagy óvatosságot követel. Csak semmi kapkodás! Kellemetlenek a talpam alatt minduntalan meglóduló sziklatörmelékek. Végül jön egy rövidke drótköteles kletterezés (A/B lehet), amely után szelídül a leereszkedés, de a balról riogató mélység elkísér még egy darabon.
![]() Heukuppe |
![]() A távolban a Karl-Ludwig Haus és egy kis templom |
Az utolsó, meredeken lefelé tartó szakasz egy vihar tarolta, döntötte, csavarta erdőn át vezet, vagy ami még maradt belőle. Elképzelem, mekkora ereje lehetett annak az orkánnak, mely a fenyvest jószerint tövestől kicsavargatta. Az égnek meredő gyökerek tanúsítják. És vajon mi van akkor, ha éppenséggel itt éri a vándort a vihar. Kikeveredhet-e élve a süvítő pokolból?
A Reissthaler Hüttet elérve szelídül a táj, véget ér a tán soha fel nem gyógyuló kopasz hegyhát. Az út további része halványkék kategóriás séta mely széles erdei úton vezet vissza a Moassa fogadóig. GPS nyomvanal a szokott helyen letölthető.
![]() A Martinsteig vége (lefelé menetben), az egyetlen drótkötélszakasz |
![]() Fanyüvő vihar dúlt itt |